Obavijesti
26.04.2024. PJ Rovinj - starogradska jezgra
24.04.2024. PJ Poreč - šire područje
22.04.2024. PJ Buje - Grad Umag
11.04.2024. PJ Pazin - šire područje
23 03

Svjetski dan voda 2020. – Voda i klimatske promjene

Dana 22. ožujka uobičajeno se širom svijeta organiziraju brojna događanja i stručni skupovi, no ove se godine Svjetski dan voda obilježava u uvjetima pandemije koronavirusa. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) stoga podsjeća kako je pažljivo i učestalo pranje ruku sapunom i sredstvom za čišćenje na bazi alkohola bitno za ograničenje širenja zaraze te poziva na usvajanje i primjenjivanje higijenskih navika u borbi protiv koronavirusa. Voda iz slavine je zdravstveno ispravna i sigurna od rizika prijenosa SARS-CoV-2 te nema zdravstvenih razloga koji bi potrošače trebali navesti da pribjegavaju vodi u boci ili drugim napitcima.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) podsjeća kako je pažljivo i učestalo pranje ruku sapunom i sredstvom za čišćenje na bazi alkohola bitno za ograničenje širenja zaraze koronavirusom!

Svjetski dan voda obilježava se već dvadeset i sedmu godinu zaredom s ciljem podizanja svijesti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode te promicanja održivog korištenja vodnih resursa.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je „Voda i klimatske promjene“ i upućuje na razmatranje rješavanja globalnih problema svjetske vodne krize i klimatskih promjena koji su neraskidivo povezani. Prilagodbom klimatskim promjenama, posebice njenim učincima na vodne resurse, mogu se zaštititi zdravlje i spasiti ljudski životi, a učinkovitije korištenje vode može utjecati i na smanjenje emisija stakleničkih plinova. Ne smijemo si priuštiti čekanje, a svatko od nas u tome ima svoju ulogu.

Odgađanje prilagodbe klimatskim promjenama jednako je opasno kao i negiranje klimatske krize. Ekstremni vremenski uvjeti vodu čine još oskudnijom i zagađenijom, a voda je neophodna svim sustavima na koje se čovječanstvo oslanja: sanitarnom, zdravstvenom, obrazovnom, poslovnom i industrijskom. Stoga se akcijski planovi svjetskih vlada za borbu protiv klimatskih promjena moraju integrirati kroz različite sektore te koordinirati neovisno o državnim granicama. No, svakako je najvažnije da se njima omogući sigurno i održivo upravljanje vodama.

Istarski vodovod se uvelike brine da sigurnim i održivim upravljanjem voda na našem području uz kontinuirani nadzor nad procesima uvedenih ISO normi 9001 sustav kvalitete, 14001 sustav upravljanja okolišem, 50001 sustav upravljanja energijom i HACCP norme upravljanja sigurnošću hrane (vode), voda iz slavine je i da bude zdravstveno ispravna i sigurna od rizika prijenosa SARS-CoV-2 te nema zdravstvenih razloga koji bi potrošače trebali navesti da pribjegavaju flaširanoj vodi ili drugim napitcima.